Dtp manuál

Skripty v InDesignu

S každou novou verzí InDesignu se objeví i nějaký nový nástroj, integrovaný přímo do programu. Takže v součtu jich je, jak rád říkám, fůra. Ale často se dostaneme do situace, kdy nějaká fičura prostě chybí. A v tuto chvíli přichází na řadu skriptování. V podstatě se jedná o možnost funkcionalitu doprogramovat.

InDesign má několik skriptů k dispozici rovnou po nainstalování. Kde je najdu? Stačí kliknout na okna > pomůcky > skripty. V panelu, který se otevře, vidím adresářovou strukturu, která je rozdělena na dvě hlavní složky. Aplikace a uživatel. Ve složce aplikace najdu skripty, které jsou dodávány s instalací programu. A uvnitř složky aplikace jsou další dvě: JavaScript a VBScript. Uvnitř každé z nich jsou skripty se stejnou funkcionalitou, ale napsané v jiných jazycích. Na macu najdete místo VBScript něco jako Applescript, protože Visual Basic script funguje pouze na pc.

Otevřeme si třeba složku JavaScript. Tam najdeme ukázkové skripty. Co umí je popsáno na stránkách Adobe tady.

Jak to funguje? Docela často používám skript split story, který mi rozdělí zřetězení textových rámečků. Vyberu si tedy jeden rámeček z článku, který chci rozdělit a dvakrát kliknu na skript ze seznamu. A rámečky už nejsou dále zřetězené

A teď bacha, má to háček. Ne všechny skripty fungují správně. A když skript spustíme, tak změny, které udělá, většinou nejdou vrátit. Takže před spuštěním skriptů, které jsou náročnější nebo je neznám, tak si vždy udělám kopii souboru, abych se mohl vrátit.

Zajímavější jsou uživatelské skripty, které doplňují funkcionalitu InDesignu. Stačí googlit a najdete jich plno. Skripty napsané v Javasriptu budou fungovat na pc i na macu. 'Instalace' skriptu je jednoduchá. Prostě překopírujete jeho soubor do složky se skripty. Tu naleznete tak, že kliknete v InDesignu pravým tlačítkem na složku Javascript v záložce skripty. Kliknete na Zobrazit v exploreru a máte umístění.

A na závěr pár tipů na užitečné skripty. Na opravy nejčastějších chyb v sazbě používám Typoskript. Vyřeší mezery, jednoznakovky apod.

Pro práci s poznámkami pod čarou používám skripty Petera Kahrela, guru skriptování pro InDesign. Všechny jeho skripty jsou tady.