Dtp manuál

Jak nahrát slovníky dělení slov do Affinity Publisheru

Affinity Publisher vypadá jako sympatická konkurence InDesignu. V základní instalaci programu chybí slovník pro český jazyk. Jeho instalace je celkem snadná. Podívejme se, jak na to.

Najdeme si umístění uživatelských slovníků programu. Otevřeme si Tools přes nabídku Edit > Preferences (CTRL+,). Dole nalezneme Additional dictionary folder. Klikneme na open. Otevře se nám průzkumník s příslušným umístěním. Sem nahrajeme slovníky.

Otevřeme si umístění uživatelských slovníků.

Slovníky lze stáhnout z GitHubu Libre Office tady.

Vybereme adresář s požadovaným jazykem.

Postahujeme slovníky do umístění, které jsme si otevřeli v předešlém kroku. Musíme vytvořit adresář pro příslušný jazyk, tak jak je to na GitHubu. Takže pro Češtinu to bude cs_CZ. Soubory, které potřebujeme jsou označené na screenshotu.

Stáhneme soubory označené na screenshotu. Musíme vytvořit podadresář s označením jazyka!

Stahujeme tak, že klikneme na příslušný soubor. Otevře se nová stránka a vpravo nahoře najdeme tlačítko RAW nebo DOWNLOAD. Pravým tlačítkem dáme možnost uložit odkaz jako.

Pokud jsme udělali všechno správně, objeví se nový jazyk v seznamu pod Character > Languages.

Vypadá to, že ani s LibreOffice slovníkem nebude dělení slov a tedy i zlom, žádný med. Bez slovníku je ale zlom nepodporovaných jazyků v podstatě nemožný (u dlouhých textů nepochybně).